İsim:

Email: *

Mesaj: *

İsim:

Email: *

Mesaj: *

3 Kasım 2015 Salı

Pilatesli Hayatt !

Pilatesi yaşam şekli haline getiren, vakit ayırmak değil, yaratmak var diyen ve anlattıklarıyla sağlıklı yaşama teşvik eden İlknur'a teşekkür ediyor ve güzel söyleşimizi okumaya davet ediyorum bayanlar siziiii ;)
Pilates’le nasıl tanıştın ?

5 yıl önce ilk oğluma doğum yaptıktan sonra, fazla kilolarımdan kurtulmak ve sıkılaşmak için arkadaşımın tavsiyesiyle başladım. Çalıştığım kurumun spor salonunda haftaiçi 3 gün öğle araları 1 saat grup derslerine katıldım. Zaten spor geçmişim vardı, ama pilates benim için farklı bir deneyim oldu.

Ne kadar sürede istediğin forma kavuştun ?

Yaklaşık 2 ay içerisinde sıkılaşmayı farkediyorsunuz.Tabi amaç kilo kaybetmekse diyetle birlikte devam etmek gerekiyor. Çünkü spor sonrası kan şekeriniz düştüğü için daha fazla tatlı yeme ihtiyacı duyuyorsunuz. İşte tam da burda irade devreye giriyor. Size kilo aldıran yiyecekler değil iradenizdir. İradenizi idare ederseniz; hem kilo verirsiniz, hem de bunu alışkanlık haline getirmeyi öğreneceğiniz için sağlıklı bir yaşamınız olur.

Nasıl vakit ayırıyorsun ?

Bu soruyu çevremdeki herkes soruyor. 2 erkek çocuğu olan bir anne olarak enerjimi yüksek tutmak zorundayım. Gereken bu enerjiyi de pilates yaparak fazlasıyla alıyorum. Tüm yorgunluğumu alıyor, her dersten sonra hücrelerimin yenilendiğini hissediyorum. Tüm stresimi spor salonunda bırakıyorum. Yani vakit ayırmıyorum, vakit yaratıyorum.
Pilates yapmadığımda vücuduma ceza verdiğimi düşünüyorum, kendimi çok huzursuz hissediyorum.


Pilatese başladıktan sonra hayatında neler değişti?

İlk doğumun arkasından (3 yıl sonra) fazla kilolarımın da fazlasını verdim. Oldukça hafifledi vücudum. Tabi ruhumda :) Aslında ne kadar esnek bir vücudum olduğunu keşfettim. Bel ağrılarım tamamen geçti, istediğim forma girdim, sıkılaştım. Giydiğim kıyafetleri daha çok yakıştıyorum kendime.
2. hamileliğimde de aralıksız devam ettim pilatese. Daha az kilo aldım. Doğum sonrasında da çok hızlı kilo kaybettim. Eski formuma kavuştum.
Beden sağlığının yanında ruh sağlığına da çok iyi geldiğini düşünüyorum. Bir kere günün stresini atıyorsunuz. Metropol insanlarının genel sorunu stres denen illetten kurtulmanın bir kaç alternatifinden biri pilates. Spor salonuna gitmeden, kendi vücut ağırlığınızla evde bile yapabileceğiniz bir spor. Hatta çocuklarınızla bile yapabilir, daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Stres azaldığında, herşeyi daha kolay tolere edebilir, daha dengeli olursunuz. Çünkü pilatesin özünde denge var… Beden dengeli olduğunda ruha da yansıyor.
Hep ruhumun 17 yaşında olduğunu düşünürdüm. Artık metebolizmam da bunu onaylıyor.(Metebolizma yaşım 17, kimlik yaşım 33) :)

Kimler pilates yapabilir?

7 den 77 e herkes pilates yapabilir. Spor yapmanın yaşı yok.17 yaşında da üyem var  59 yaşında da…Hatta 2 oğlumda benimle birlikte derslere katılıyor. Ağaç yaşken eğilir. Sporun hangi dalı olursa olsun çocuklarımıza spor bilincini aşılamalıyız diye düşünüyorm.

Peki ne zamandır ders veriyorsun, sana nasıl ulaşabilirler?

Yaklaşık 3 yıldır birebir ve grup dersleri veriyorum. Kendi spor salonum yok. Özel sitelerin kendine ait spor salonlarında ders veriyorum. Ya da birebir ders almak isteyen üyelerimin evlerine de gidiyorum.

Instagram hesabımdan (pilateslihayatt) ya da telefonla ulaşabilirler…


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder