İsim:

Email: *

Mesaj: *

İsim:

Email: *

Mesaj: *

29 Haziran 2015 Pazartesi

Prensesimizin Rengarenk Hayal Dünyası

Uzun süredir yazmak istediğim bir paylaşım çizgi film konusu.. Melis’ten önce gayet masum bir bakış açımın olduğu, ancak Melis’ten sonra fikrimin  biraz değiştiği bir konu. Sanırım olayın içine girmeyince bilinmiyor; yani sonuçta önceden oturup çizgi film izlemiyorsunuz, evde bir junior yetişmeye başlayınca karakter isimleri ve kişiliklerine varana kadar biliyorsunuz..Gerçekten de şaşırırdım, bir çocuk nasıl bir karakteri sevebilir, diğerini neden sevmiyor ya da anne-babalar bu kadar çok karakteri nasıl aklında tutabiliyor gibi..Bizim çizgi film izleme alışkanlığımız aslında 2 yaşından sonra başladı, öncesinde Tv açık da olsa çok bakmazdı. Özellikle izlemesini istediğim, sanırım heveslendiğim bir dönem de oldu, izlemiyordu.. Bir süre sonra belli karakterleri izlemeye başladı ve büyüdükçe de anlatmaya, onların yaptıklarını hatta yediklerini örnek almaya başladı. Ben de artık eskisi gibi katı bakmıyordum çizgi film konusuna..

Şu sıralar minik minik Sofia’lar var evimizde:) Hatta gelecek doğum günü Sofia kıyafetli olacakmış diye anlatıyor herkese:) E iş bana düşüyor, artık konseptte Sofia’lı neler kullanırız diye araştırmaya başlayacağım. Bir de Korsan Jake ve papağanları en ilgimizi çeken karakterler.. Haftaiçi anneannesiyle saatleri ezberlemişler, gündüz saat 11:30’da Jake, akşama doğru saat 17:00’de Prenses Sofia’yı izliyorlar. Bu iki çizgi film de hafta içleri her gün aynı saatlerde Disney Channel’da oluyor.Karakterleri tanıtmak isterim biraz sizlere;

Prenses Sofia

Annesi Miranda, Kral 2.Roland’la evlendikten sonra sarayda yeni ailesiyle yaşamaya başlayan ve kraliyet hayatının inceliklerini öğrenmekte olan 12 yaşındaki Sofia’nın maceralarının anlatıldığı çizgi dizide minik izleyiciler prensesliğin doğuştan değil sonradan kazanılan güzel davranışlarla geldiğini öğreniyor. Sofia hem yeni hayatına alışmaya çaışıyor hem de kralın diğer çocukları Prenses Amber ve Prens James ile kardeşlik kavramını öğreniyor. Saraya taşındığında Kral 2.Roland tarafından kendisine özel güçleri olan bir kolye verilen Sofia, bu sayede yaralı bir kuşa yardım ettiğinde hayvanlarla konuşma yetisi kazanıyor veya yardıma ihtiyaç duyduğunda Pamuk Prenses, Mulan, Sindirella, Belle ve Ariel gibi Disney prenseslerini de yardıma çağırabiliyor. Sofia’ya bu sihirli yolcuğunda Disney Perileri’nden Fauna, Flora ve Merryweather da eşlik ediyor.Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları

“Jake ve Var Olmayan Ülkenin Korsanları”, minik izleyicileri Korsan Jake, arkadaşları Izzy ile Cubby ve papağanları Skully’nin başrolünde olduğu müzik dolu bir hazine avına çağırıyor. Kahramanlarımız gemileri Bucky’le beraber her bölüm iki maceraya atılarak Disney klasiklerinden Peter Pan’in ünlü karakterleri Kaptan Hook ve Smee’yi alt etmeye çalışıyor. Bu keyifli yolculukta takım çalışması, problem çözme kabiliyeti ve fiziksel aktivitenin önemi vurgulanıyor. Ayrıca her bölüm Var Olmayan Ülkenin Korsanları bandosu bir korsan şarkısı çalıyor.Çizgi dizide dostluk ve birlik olmanın sonucu kazanılan başarılar üzerinden takım çalışmasının önemi vurgulanıyor. Karakterlerin her biri farklı özellikler taşıyor ve biraraya gelip kenetlendiklerinde akıllı, güçlü ve eğlenceli bir takım oluşturuyorlar. Örneğin, Jake takımın kendine güveni yüksek lideri, Cubby harita kullanma becerisiyle her zaman doğru yolu bulmalarına yardımcı oluyor, Izzy ise buldukları ganimetleri kullanışlı hale getiriyor ve sorunlara karşılık yaratıcı çözümler buluyor. Aynı zamanda ekip, Izzy’nin peri tozu sayesinde Jake ve ekibin uçmasını sağlıyor. Skully, bir takımın sahip olabileceği en iyi gözlemci papağan; Bucky ise onları her zaman gitmeleri gereken yere ulaştıran güvenilir bir dost.Disney Channel çocuklara Doktor Dottie ve İlaçları, Doraemon, Fineas ve Förb, Esrarengiz Kasaba, Muhteşem Örümcek Adam gibi çizgi filmler de sunuyor. Haftasonları da saat 11.00 ve 17.00’de ailecek hep birlikte izlenebilecek harika Disney klasikleri var kanalda. Çizgi filmler pozitif mesajlar, harika görseller ve inanılmaz bir hayalgücü sunuyor.

Çizgi film’lerin hayalgücü, görsellik gibi kavramlar dışında çocuklara farklı birçok şey öğrettiğine de inanıyorum. Sonuçta çocuklarımız sabah saatinden akşama kadar çizgi film izlemiyor ama onlara sunduğumuz sürelerde izlediklerinde, kaliteli, zengin içerikli, iyimserliği hissedebilecekleri filmleri izlemeleri çok önemli. Hem kızımda, hem etrafımda gözlemlediğim en büyük gelişim, kelime dağarcıklarının genişlemesi, konuşmalarının hızlanması.

Melis’le mütevazi prensesimiz Sofia’yı her oturup izlediğimizde, hemen yakın arkadaşı Yağmur’u da çağırmak istiyor, Yağmur da benim arkadaşım birlikte izleyelim anne gibi şeyler söylemesi beni öyle mutlu ediyor ki:)  Jake ve Varolmayan Ülkenin Korsanları’nı izlerken ona genelde anlatıyorum, hem gözlerini TV’den ayırmadan ve birşey anlamadan öylece bakakalmasın, hem de biraz anlasın istediğimden.. Bu arada televizyonlarını uydudan izleyen takipçilerim için hemen bir bilgi daha paylaşayım; Disney Channel uydudan her zaman şifresiz yayınlanıyor. Onun haricinde Digitürk, D-Smart, Teledünya, Tivibu ve Netd.com gibi farklı platformlar üzerinden de izlenebilir.
Paylaşmayı da öğrenebiliyor çocuklar, illa bir eşya paylaşımı değil, izlediklerinde, gördüklerini anlatmaya başlıyorlar, karakterlerin yaptığı, söylediklerini birlikte yapabiliyorlar. Bir olay yaşadığında aklına gelen ilk örnek geçmişte izledikleri olabiliyor.

Melis’te gözlemlediğim en önemli gelişimlerden biri de, hayvanları izlediği çizgi filmlerle öğrenmeye başladı. Bu sayede hayvaları seviyor da, korkmaması gerektiğini biliyor. Her ne kadar annesi kedilerden korksa da:) İnanmayacaksınız ama bana kedileri sevdirmeye çalışıyor, anne korkma diyerek..
Eğlenceli, kaliteli, aile kavramının yer aldığı, yaratıcı, hayal gücünü besleyici çizgi filmleri Disney Channel’dan takip edebilirsiniz.  Internet sayfalarında yer alan oyun ve videoları da izlemekten keyif alıyoruz..
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder