İsim:

Email: *

Mesaj: *

İsim:

Email: *

Mesaj: *

13 Ocak 2014 Pazartesi

18. Ay ve Influenza A !

İki yaşa doğru yol alıyor miniğim. Geçen hafta doktor kontrolümüze de gittik, son aşımızı olduk, 2 yaşa kadar kontrol ve aşı yok artık: ) Zaten artık zorlaşmaya başlamıştı süreç, kapıdan kaçmalar, muayene ettirmemeler derken iyice zorlaşmıştı. Gittiğimizde hiçbir sağlık problemimiz yoktu.


Bir hafta sonra bir anda gündüz ateşlendi, akşama kadar ateşi bir düşüp bir yükselince hastane yollarına düştük hemen tabii ki. Doktor birkaç ilaç yazdı ve eve döndük, gece bir anda bir öksürükle uyandı, krup denen illet şeymiş bu meğer, çok minikken yaşamıştık bunu ve hava vermişlerdi, yine hastaneye gittik ve yine hava verdiler, kuzucuğumun halini tahmin edersiniz, zor tuttuk, çok ağladı, korktu.. Eve döndük, çok zor 5 gece geçirdik, evet  5 gün boyunca ateşimiz düşmeyince Influenza A testi yapıldı, maalesef pozitif çıktı. Süreç şimdi yazdığım gibi kolay değildi, gerçekten üzüntüden, yorgunluktan mahvolduk. Hele ki Melis’i ilk kez halsiz görmek.. Birkaç kez ateşlenmişti ve uzun sürmemişti, burnu aktığından hafif grip olduğunda da huysuz ama enerjik olurdu, şaşırırdık, bu sefer eli kolu kalkmıyordu, yarı baygın gibiydi. İyice endişelenmeye başladık, üzüldük ama doktorumuz bu sürecin  maalesef şu dönemdeki salgın virüsten dolayı bu şekilde ilerlediğini söyledi. Bu salgının ana özelliği ateşin düşürülememesi ve uzun sürmesiymiş : ( Bunun yanı sıra iştahsızlık hat safhadaydı, zorla yemek yediriyoruz, ısrarcı olmayalım bırakalım diyemiyoruz da ilaç içiyor diye.. Bir yandan arka dişlerin devamı geliyordu, geceleri bunun huzursuzluğu da vardı. Derken ben hastalandım, ateşim yükseldi. Anlatmakla olmayacak bir dolu kötü zaman geçirdik.


Bu süreçte anneciğimin sabrı, emeği olmasa halimiz ne olurdu tahmin bile edemiyorum ve tabii ki eşimin de desteğini es geçemem, resmen anneliğin yarısını üstlendi, arada söylenirim herşeye çok karışıyorsun diye ama iyi ki karışıyormuş: ))

Melis biraz daha iyi, en azından artık ateşlenmiyor, öksürük, burun akıntısı ve iştahsızlık devam ediyor. Umarım iştahsızlık geçicidir, çünkü bildiğiniz savaş veriyoruz. Korkuyorum, yemek fobisi olacak ya da artık hep bu şekilde yiyecek diye. Bir de uzun süre görmeyenler, zayıflamış diyince iyice üzülüyorum ben yahu ! Annelik bazen doğru olanı bilip, uygulayamamak olabiliyor değil mi ? Halbuki yemek konusunda ısrarcı olmamak lazım, ben uygulayamıyorum işte bunu !


Yaşanan kötü deneyimler sonucu önereceklerim;
 • Ev ortamını çok sıcak tutmayın, biz sürekli aman üşüyecek, acaba biraz daha mı sıcak olmalı diyorduk ama hastalığa davetiyeyi sıcak çıkarıyor, soğuktan hiçbişey olmaz lafı çok doğru bence. Zaten yapıyorduk ama şimdi daha sık yapıyoruz, evi sürekli havalandırıyoruz, Melis’i sıkıca giydirip, ne kadar soğuk da olsa dışarı çıkarıyoruz.
 • Kurp denen illetin çaresi de soğukmuş ! Yani eğer şiddetli, içinde birşey öter gibi öksürüyorsa, ya makinanız varsa soğuk buhar üfleyici olarak, onu çalıştırın ya da en kötü derin dondurucunun kapağını açıp, bebeği tutun bir süre.
 • Ateş ölçerin cıvalı eski ateşölçerlerden olması en garantili. Bize o gece doktor koltukaltından ölçün dedi mesela, evet çok zor ama en sağlıklı ölçümü de bunlar veriyor derim. Kulaktan ölçer olarak daha fazla para verip aldığımız aletle, bu eskiden kullanılan aletin ölçüleri birbirini bu kadar süre boyunca hiç tutmadı !
 •  Oldu da acil olarak gece gittiniz, farklı bir doktor muayene etti, size verdiği ilaçları kendi doktorunuzla teyitleşmeden vermeyin. İlk gittiğimiz doktor reçeteyi doldurmuştu, bizim doktorumuz ise tam tersi son aşamada bile ilaç vermeyen biri olduğu için olmalı ki, biz yadırgadık. Antibiyotiğe hemen başlamadık mesela, öksürük için yazdığı bir tablet vardı, ezerek yediği birşeye katmamızı söylemişti, prospektüsünü okusanız inanamazsınız, asla bu yaşta çocuğa kullanılmaması gereken bir ilaçtı. İsimlerini bilmeyen yoktur diye yazıyorum; Calpol ve Dolven, bu ilaçları asla ateşi 38.5 üzerine çıkmadan vermeyin, öncesinde soyup, duş aldırmanız ve biraz beklemeniz ateşin düşmesi için yeterli olabiliyor.
 •  Çocuğunuzun dokunduğu heryeri hijyenik tutun, sirke baş yardımcınız olsun derim. Hastalığı iyice atlatınca yapacağım ilk iş oyuncaklarını dezenfekte etmek olacak !
 • Bunu çoğunuz biliyorsunuzdur muhakkak ama kış boyunca peteklerin üzerinde su bulundurun, gerçekten işe yarıyor, sabahları boğazınız kurumuş, burnunuz tıkanmış şekilde uyanmıyorsunuz. Hatta bunun içine kekik yağı ekleyin bir çay kaşığı.. Bu yağı evde kullandığınız sıvı sabuna da ekleyebilirsiniz.
 • Ve çocuğu hasta olan anneler; ben Melis hasta olduğunda değil kalabalık ortamlara götürmek, en yakınımda olan bebekli insanlarla bile görüşmüyorum. Çünkü neler çekiyoruz, yaşıyoruz, neden aynısını başka minikler yaşasın ?! Açık havaya çıkarıyorum bolca. Ama bu konuda duyarlı olmayan, kalabalığa hasta olsa da dahil eden, okula gidiyorsa, birkaç gün sonra iyileşmese de gönderen o kadar kişiye şahit oldum ki, ve onlardan nefret ettim !!! Biraz düşünceli, duyarlı, hassas olmak lazım bu konuda. Aynı düşüncede olanlar şu anki hislerimi çok iyi anlayacaktır !!! Kimsenin kırılması, yanlış anlaması umrunuzda olmuyor...

Şu hiç sevmediğim kış mevsimi bitene kadar dikkat edeceğiz, kendimize de ! Bol sebze, hijyen, meyve, bitki çayı baş yardımcılarımız bu süreçte.

Hep olumsuz şeylerden bahsetmiş gibi hissettim kendimi..

18. ayı bitirmiş olmakla birlikte, herşeyi daha net anlayan Melis ile günlerimiz aslında eğlenceli geçiyor, hastalık ve yemek problemlerimizin yaşandığı günler dışında. Salonda ola ki oturduk muhabbet ediyoruz ya da anne biraz dinleneyim diye uzanıverdi, bu mümkün değil, Meliscik gelip bizi yerimizden kaldırıp, odasına götürüyor ve ne oynamak istiyorsa ifade ediyor, oynuyoruz: )
Mutfakta birşeylerle ilgilenmek çok mümkün değil, mutlaka onunla ilgilenmemizi istiyor.
Kelime dağarcığı taklit etmeye başlamasıyla çoğaldı, tekrar ettikçe o da tekrar ediyor, onu yiyesiniz geliyor: )
Kendi yemek yemeye bayılıyor, kazayla mama sandalyesine eliniz değse itiveriyor hemen: )
Birinin ona yaptığı birşeyi unutmuyor, evimize biri gelince hiç yapmadığı şımarık hareketleri sıralıyor: )


Ve daha büyümesine işaret eden, heyecanla şahit olduğumuz birçok şey.. Anneliğin, aile olmanın evrelerini, heyecanlarını, yeni yollarını huzurla karşılamamız dileğiyle, hepimiz için..

     Sağlıklı, keyifli günler diliyorum,


     Sevgiler..

9 yorum:

 1. çok geçmiş olsun, krup gerçekten berbat bir durum bizde iki kez yaşadık.Oğlumun sesi bir hafta düzelmedi, siz birde üstüne grip olmuşsunuz.Kuzucuk epey hırpalanmıştır.Biz hep aynı hastaneye gidiyoruz ve genelde acil doktoru aynı oluyor, kendisiyle de epey tanış olduk :) ikinci doktorumuz oldu, Emre'yi tanıyor artık ve ona göre ilaç veriyor, yada panik yapmayın bişey yok diye bizi kovalıyor :) kendi doktorumuz da teyit ediyor :)

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkürler, evet çok fazla hırpalandı:( umarım son olur, bu kuzulara hiçbirşey olmasın. Emre'yi öperiz. Sevgiler ve sağlıklı günler;)

  YanıtlaSil
 3. Geçmişler olsun inş kısa zaman da atlatırsınız.
  Annelik işte hiç dayanamıyoruz hastalıklarına. Çok üzülüyorum ben.
  Duyarlılık konusundaki uyarılarınız çok güzel. Keşke herkes bu kadar duyarlı olsa.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Teşekkürler inşallahh ! Evet bu konularda daha hassas olsa herkes, belki bu kadar sık hırpalanmayacak kuzular.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 5. bu arada benim yeni blogum http://ilknurolmez.blogspot.com/ beklerim, takipçim olursan sevinirim, facebook sayfamı da beğenirsen, arkadaşlarına tavsiye edersen çok mutlu olurum sevgilerle :)

  YanıtlaSil
 6. Ok, yeni bloğu da takibe alayım hemen, senden de aynı işlemleri bekliyorum öyleyse blog ve sayfa için: )) Sevgiler.

  https://www.facebook.com/minikmucizemmm

  YanıtlaSil
 7. beğendim bile, arkadaşlarımı davet ettim :)

  YanıtlaSil
 8. çok geçmiş olsun
  hakikaten hastalanmayan ,acile uğramayan bebek kalmadı nerdeyse bu kış :(
  biraz kar yağsa da biraz olsun kırılsın şu hastalıklar artık

  YanıtlaSil
 9. Çok teşekkürler, evet çok fena .. biz kurtulamadık bir türlü, son iki ay bol karlı geçsin ve yaz gelsin huzura kavuşalım sağlıkla: )

  YanıtlaSil